Kinezjologia jest metodą pracy z ciałem odzwierciedlającą połączenie reakcji organizmu na ruch mięśni. Łączy w sobie naukę z zakresu biologii, chemii, fizyki, psychologii, socjologii, neurologii i naturopatii.

Przede wszystkim to połączenie wiedzy anatomicznej z pracą umysłu bazuje na  fuzji medycyny akademickiej z mądrością medycyny chińskiej oraz Ajurwedy.

Zgodnie z pochodzeniem słowa  (kinezio-ruch, logos – nauka) kinezjologia wykorzystuje ruch w ciele. Najbardziej oczywisty jest tu ruch mięśni, ale tak naprawdę chodzi o wszelki ruch, jaki odbywa się w organizmie. Bierzemy pod uwagę przepływ tlenu, wody, wszelkie procesy biochemiczne związane z metabolizmem komórek, a także przepływ myśli, emocji i energii. 

Kinezjologia rozwija się dynamicznie w całym świecie i zyskuje swoich entuzjastów z powodu niezwykłej skuteczności. Kluczem jest tu korzystanie z wszystkich możliwych osiągnięć nauki oraz wielowymiarowe podejście do człowieka. Nauka ta uwzględnia, że dobry stan zdrowia możliwy jest tylko, gdy w organizmie osiągnięta zostaje równowaga w procesach fizycznych, emocjonalnych, biochemicznych  i energetycznych.

Na co może pomóc kinezjologia

Zgodnie z odkryciami kinezjologii główną przyczyną blokad w organizmie jest stres. Pod jego wpływem mózg koncentruje się na przetrwaniu, powodując jednocześnie blokady w tych organach, które nie są zaangażowane w walkę. Stres należy w obecnych czasach rozumieć wielowymiarowo – nie tylko jako sytuację, która bezpośrednio zagraża życiu, ale także konflikty w pracy i domu, nadmiar informacji, bodźców, czynników zewnętrznych, chemia w pożywieniu i kosmetykach, zanieczyszczenia, niewystarczająca ilość snu, metale ciężkie, a nawet negatywne przekazy płynące ze strony mediów lub autorytetów.

Odblokowując stres w organizmie możemy pomóc na przykład:

  • w dolegliwościach bólowych,
  • w problemach przewodu pokarmowego, zaburzeniach trawienia, alergiach,
  • w zmęczeniu, osłabieniu, wyczerpaniu,
  • w regulacji przemiany materii,
  • w problemach emocjonalnych,
  • trudnościach w nauce.